Njega kože

Seboreja – kronična upala kože

Blaženka Miškić,

kozmetičar-stručni učitelj kozmetike
Na razvoj ove bolesti utjecaj imaju genetika i hormoni, a bolest pospješuju: stres, klima te prisutnost gljivice Pityrosporum (Malassezia) ovale

Seboreja je kronična upala kože. Ovaj poremećaj u radu žlijezda lojnica manifestira se pojačanim izlučivanjem loja (sebuma). Javlja se na područjima gdje su žlijezde lojnice najbrojnije i najgušće. To su: vlasište, lice (oko nosa i usta), područje iza uha, središnji dijelovi prsa i leđa. Česta je i na naborima kože u području dojki, pazuha, lakata i koljena pa čak i na genitalnoj regiji.

U današnje vrijeme, kada je stres uvelike prisutan, susrećemo sve više osoba koje pate od ovog izuzetno teškog stanja. Veliki broj njih nisu niti upoznati s tim što je seboreja. Seboreja je vrlo rasprostranjena. Može se javiti u bilo kojoj životnoj dobi. U prva tri mjeseca života, najčešća je kod djece koja se hrane ‘umjetnim mlijekom’ te imaju veću tjelesnu težinu.

Seboreju prepoznajemo po sljedećim karakteristikama: zadebljala, masna, čvrsta, djelomično pigmentirana koža, visokog sjaja, zbog sebolaceralne sekrecije izraženih proširenih pora. Često su prisutni komedoni, kao i sklonost infekcijama. Enzim koji oslobađaju bakterije ima značajnu funkciju u nastanku komedona koji se javlja kao prvi znak zastoja drenaže sebuma. Tako može doći do znatnog pogoršanja i nastanka akni različitog oblika.

Potrebno je na vrijeme uočiti pojavu seboreje te je držati pod kontrolom kako ne bi došlo do komplikacija. Ovo stanje može biti izuzetno teško i dugotrajno. Konkretan uzrok nastanka seboreje nije točno utvrđen. Na razvoj ove bolesti utjecaj imaju genetika i hormoni. Bolest pospješuju: stres, klima te prisutnost gljivice Pityrosporum (Malassezia) ovale. Inače ova gljivica nastanjuje zdravu kožu i u normalnim uvjetima ne stvara probleme no pojačano se razmnožava tamo gdje su mjestimične deblje naslage loja.

Na bolest negativno utječu i mehanički nadražaji kože, djelovanje mikroorganizama, imunološki poremećaji, promjena pH vrijednosti kože, nepravilna prehrana (masna, začinjena i teška hrana te konzumiranje alkohola i kofeina).

Simptomi

Seboreja se očituje pojavom lagano izdignutih žarišta ružičasto-crvene boje, prekrivenih bjelkasto-žućkastim ljuskama. Žarišta se mogu međusobno spajati i prekriti cijelo vlasište te prelaziti na kožu čela, sljepoočne regije i područja oko uha. Izgledaju poput oštro ograničenog crvenkasto-žućkastog traka uz rub vlasišta, širine 1 do 2 cm, s izraženim ljuštenjem (corona seborrhoica).

Nije neobična ni pojava promjena na rubovima vjeđa, u vidu crvenila praćenog žućkastim krastama. Uz upalne promjene, javlja se i svrbež različitog intenziteta. Simptomi ljuštenja manje su izraženi u ljetnim mjesecima, zbog pozitivnog učinka ultraljubičastih zraka, a pogoršavaju se u hladnije doba godine.

Liječenje i njega područja zahvaćenih seborejom

Promjene na licu moraju se tretirati posebnim pripravcima namijenjenim upravo ovoj vrsti problema.
U tom smislu koriste se ketokonazol ili mikonazol u obliku kreme, gela ili masti. Uništavaju gljivu Pytrosporum ovale i odstranjuju prekomjerne naslage loja s kože i vlasišta. Česta je i primjena metronidazola i antibiotika, najčešće tetraciklina. Mogu se koristiti i kortikosteroidi, koji ne uništavaju gljivice, ali smiruju upalni proces. Takvo liječenje provodi se pod strogom kontrolom dermatovenerologa, kako bi se spriječile nuspojave.

Primjena blagih šampona i raznih kozmetičkih pripravaka može imati veliku ulogu u njezi područja zahvaćenih seborejom. Kreme i gelovi protiv gljivičnih infekcija mogu imati izuzetno jako djelovanje uz redovito održavanje higijene. Ukoliko dođe do sekundarne infekcije, preporučuje se primjena antibiotika.

Potrebno je naglasiti veliku ulogu prirodnog liječenja. Preporučuje se primjena meda, kokosovog ulja, Aloe vere, maslinovog ulja, eteričnog ulja lavande, čajevca, zatim koprive i čička, nevena. Kamilica se primjenjuje u oblicima prilagodljivim za primjenu, poput losiona, macerata, tinktura. Uz sve navedeno potrebna je primjena vitamina C koji će smanjiti crvenilo kože. Također se preporučuje povremeni unos vitamina, posebno B i D te minerala, selena, cinka i željeza.

U prehranu je potrebno uključiti što više vlakana. Preporučuje se jesti dosta svježeg voća i povrća, ribe, sezama, lanenih sjemenki. Od ulja bi trebalo koristiti maslinovo i laneno. Uz dovoljno tekućine, pravilnu prehranu bogatu antioksidansima, bobičastim voćem, lisnatim povrćem, smanjenjem šećera i brze hrane, seboreja se može držati na distanci.

Koža se treba prati mlakom ili toplom vodom, a nikada hladnom, jer hladna voda dovodi do pojačanog lučenja sebuma.
Bez obzira što može biti vrlo neugodna, seboreja ne utječe na opće zdravlje i nije zarazna. Nažalost, seboreju je teško trajno izliječiti, ali uz pravilnu primjenu terapije (iznutra i izvana) stanje je moguće poboljšati.

Prirodni pripravci

Čaj od kadulje
Jako djelotvoran i kod seboreje je čaj od kadulje. Preporučuje se za redovito ispiranje kože zahvaćene seborejom, naročito kože vlasišta. Priprema: čajnu žličicu kadulje prelijte s dva decilitra vruće vode i ostavite da odstoji pola sata. Procijedite čaj i njime isperite kožu i vlasište. Nakon 15-ak minuta isperite mlakom vodom.

Čičkovo ulje
Priprema: Sjeme suhog čička nasitno nasjeckajte, stavite u čašu, prelijte s 90 % -tnim alkoholom i ostavite tako dva tjedna. Dodajte 1/2 l maslinovog ulja i ostavite još mjesec dana na toplom mjestu. Bocu prekrijte gazom kako bi alkohol mogao ispariti. Povremeno protresite.

Losion od koprive, čička i kamilice
Priprema: Uzmite po 5 žlica lista koprive, lista čička i cvijeta kamilice te ih prelijte s 12 dl proključale vode. Ostavite da odstoji petnaest minuta. Procijedite i dodajte 3 dl vinskog octa, nakon čega trebate dobro promiješati. Natopite vatu losionom i svako jutro i večer nanosite losion na korijen kose, narednih 20 dana.

Losion od peršina
Priprema: U 2 dcl kipuće vode dodajte veliku žlicu isjeckanog peršina i 10-ak listova zelene salate. Nakon 15 minuta kuhanja uklonite s vatre i ostavite da se ohladi. Poslije pranja kose, utrljajte ovaj losion u vlasište i ostavite da djeluje 15 minuta te isperite toplom vodom.

PROČITAJTE JOŠ

Klikom na sliku naslovnice, prelistajte novi broj:

Sponzorirano:

Sponzorirano:

PRIJAVITE SE ZA NEWSLETTER

PREDNOSTI NEWSLETTERA

  • saznajte prvi o novitetima iz vaše branše
  • iskoristite posebne ponude i pogodnosti koje pružaju naši partneri